שְׁאֵלָה:
האם סריקות MRI יכולות להיות מסוכנות לבריאות האדם?
Franck Dernoncourt
2015-04-01 01:37:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

האם לבדיקת MRI יכולה להיות השפעה מזיקה כלשהי על בריאותו? או שמא יהיה בטוח לומר 5 MRI בשנה?

שתיים תשובות:
#1
+42
TheEnvironmentalist
2015-04-01 02:31:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אחד היתרונות הגדולים ביותר של סריקות MRI הוא בטיחותן. בשונה מ- PET, רנטגן, CT ורוב סריקות אחרות, MRI משתמשים בתכונות של רקמות הגוף בשדות מגנטיים כדי לייצר תמונה. מכונת ה- MRI מייצרת שדה מגנטי רב עוצמה אשר מתקשר עם רקמות הגוף כדי לייצר גלי רדיו, אשר בתורם מתפרשים על ידי מחשב כדי לקבוע את מיקום הרקמות. 1

אין פירוש הדבר כי MRIs הם ללא סיכון לחלוטין. בראש ובראשונה, מכונת MRI היא בעצם מגנט ענק. אם יש מתכת בגופו, מהשתלה רפואית, תאונת דרכים או אפילו קעקוע שנעשה בצורה לא נכונה, מכונת ה- MRI יכולה להזיז אותו, באופן פוטנציאלי. במקרה של שתלים רפואיים, מכונת MRI יכולה להרוס בקלות כל רכיב חשמלי. 2 ישנן מספר סיבות שונות לכך שמתכת עשויה להיות בגוף. 3 זו הסיבה שטכנולוגי MRI מאומנים לשאול, שוב ושוב, על כל מתכת שקיימת.

בנוסף למתכת, ישנם MRI הכוללים מדיה ניגודית, כימיקלים מוזרקים או נצרכים המגבירים את הנראות של רקמות מסוימות בבדיקות MRI. בדרך כלל כימיקלים אלה מוסרים מהגוף די מהר, ולמעט אצל אנשים עם תפקוד כלייתי מופחת, הם לרוב בטוחים. עם זאת, היו מקרים של תגובות אלרגיות ותופעות לוואי. 4 כמו כן, לאחרונה, מחקרים מפוקפקים הציגו קשר אפשרי בין חומרי ניגוד מבוססי גדוליניום לבין פיברוזיס סיסטמי נפרוגני, אם כי. ה- FDA האמריקאי הצהיר כי קשר זה משמעותי רק בחולים עם מחלת כליות, מכיוון ש "NSF לא דווח על חולים עם תפקודי כליה תקינים" . 5

בקיצור

אצל אנשים בריאים, עם כליות שמתפקדות כראוי, ללא שתלים רפואיים, ללא קעקועים שנעשו בצורה לא נכונה וללא מתכת המוטמעת בגוף, MRI הם בטוח לחלוטין, פעם אחת או אפילו לעתים קרובות למדי.

תשובה טובה, תודה. קישורים עם הערות מפורשות יעזרו, כך שאנשים יוכלו לראות על מה הם עומדים ללחוץ.
@FaheemMitha בפינה השמאלית התחתונה של המסך ברוב הדפדפנים, ואני עובד על Meta עכשיו כדי להטמיע מערכת הפניה טובה יותר
כן, אני יודע שאני יכול לראות את הקישור. :-) התכוונתי, זה מועיל אם הקישור מסומן בשאלה עצמה, עם כותרת או חומר מתאים אחר. אם אתה לא רוצה להפריע את זרימת הטקסט בתשובה, אולי תוכל לשים אותו בתחתית, כמו הערת שוליים?
@FaheemMitha הייתי רוצה שההפניות יופיעו בתחתית כל שאלה, או אפילו (אם כי אני לא בטוח שניתן ליישמה על ידי המנחים) בעת ריחוף מעל הקישור. הרעיון הוא שיהיו אזכורים זמינים במידת הצורך אך אינם מפריעים לזרימת הטקסט. השיטה בה אני משתמש היא הסטנדרט במספר כתבי עת מדעיים. זה אפילו מיושם על ידי ויקיפדיה, המצביע על הכשרון שלה בשימוש על ידי משתמשי אינטרנט טיפוסיים. למרבה הצער, השיטה הטובה ביותר (הנראית בעת ריחוף) לא תהיה אפשרית כאן.
אני חושב שאפשר להוסיף את הקישורים בתחתית ולקשר אליהם מהטקסט הראשי. אבל אני לא חושב שבעצם עשיתי את זה בעצמי, אז אני לא יכול להגיד לך איך לעשות את זה.
@FaheemMitha זה מה שעשיתי כאן, אך בעוד הקישורים מופיעים בתחתית עמוד עריכת השאלות, הם למעשה לא מופיעים בשאלה הציבורית. ברצוני להעביר שיחה זו עם זאת ל [meta question] (http://meta.health.stackexchange.com/questions/16/a-better-way-of-presenting-references)
אני מבין. זה מצער.
@TheEnvironmentalist ערכתי את שאלתך כדי לשנות את אופן הצגת ההפניות. זה תלוי בך, אבל אני מעדיף את המראה שלו על פני הקודם, ואני חושב שהוא זורם די טוב.
@Tim שאלה זו היא הבסיס לדיון התייחסות, אז אמנם אני בהחלט מכיר בתועלתה של שיטה זו, אך שינויה משפיע יותר מאשר רק על השאלה. מצטער על כך, ותודה לחבורה על הקלט.
@TheEnvironmentalist אל תהסס לחזור אחורה. מה אתה חושב על זה כשיטה חלופית?
ערכתי את פוסט המטא כך שיהיה צילום מסך של המקור, הפותר את הבעיה (בעקיפין). עם זאת, זה עדיין 100% הבחירה שלך כמובן!
@Tim למרות שאני בהחלט מעריך את המאמץ, זה מנדנד אותי שהמטא פוסט נראה עכשיו כמו קידום עצמי. הכוונה שלי הייתה להציג שיפור למען הקהילה, ולא להתרברב בתשובותיי. עמדתי נותרה זהה. מסיבה זו, כמו גם שיפורים בזרימה ועקביות עם התקן הרפואי, החזרתי את שניהם לאחור. הרגשתי שיש לך את כל הזכות לדעת, לאור הזמן שהשקעת בשניהם.
לדעתי כדאי להוסיף לתשובה זו כי רעש במהלך סריקת MRI הוא גבוה מאוד, והשימוש באוזניות הוא הליך סטנדרטי. אם האוזניות יורדות במהלך הבדיקה, זה עלול לגרום לפגיעה בעור התוף הגיוני או שכבר נפצע, אם כי לא מספיק כדי להיות קבוע. כמו כן, מעניין לציין כי אנשים הסובלים מתסמונת פאניקה או קלסטרופוביה עשויים להזדקק להרגעה לפני הבחינות.
מסמך הקישור @TheEnvironmentalist [5] מוסר ואינו זמין עוד (אפילו בארכיון האינטרנט).
@dev101 צוין, והמקור הוחלף. הוספתי גם כמה פרטים מהמקור החלופי (FDA) למידע נוסף.
#2
+29
user10
2015-04-01 01:46:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

למרות שלעתים הם מבולבלים מהציבור, צילומי רנטגן (טומוגרפיה ממוחשבת) ו- MRI (הדמיית תהודה מגנטית) פועלים על ידי עקרונות שונים לחלוטין. קרינת רנטגן מזיקה, ועל כל חשיפה מיותרת להיות מוגבלת. MRI עובד על ידי הכנסת הנושא לשדה מגנטי חזק מאוד ושימוש בגלי רדיו לריגוש גרעינים ספציפיים.

הסכנות הפוטנציאליות של MRI שוות ערך לסכנות של שדות מגנטיים חזקים וגלי רדיו (ואולי כל חומר ניגוד בו משתמשים, העלול לגרום לתגובות אלרגיות).

על פי ה- FDA:

לא ידועות תופעות לוואי מזיקות הקשורות לחשיפה זמנית לשדה המגנטי החזק המשמש סורקי MRI. .

בגלל השדה המגנטי החזק אתה צריך להימנע מלהביא חפצי מתכת ליד ה- MRI, הם יימשכו על ידי המגנט ויהפכו לקליעים מסוכנים.שאלה ותשובה זו תורגמה אוטומטית מהשפה האנגלית.התוכן המקורי זמין ב- stackexchange, ואנו מודים לו על רישיון cc by-sa 3.0 עליו הוא מופץ.
Loading...