שְׁאֵלָה:
האם קפה נטול קפאין מעכב את צריכת הברזל באותה מידה כמו הקפה הרגיל?
Turion
2015-04-04 18:09:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

ככל הנראה, צריכת קפה יכולה לעכב את צריכת הברזל ובמקרים מסוימים אף קשורה לאנמיה מחסר בברזל, כפי שאומרת ב ויקיפדיה. לא ברור לי, עם זאת, איך זה קורה. בדף על ההשפעות הבריאותיות של קפאין, אני לא יכול למצוא שום דבר על אנמיה מחסר בברזל. ישנם בלוגים בתחום הבריאות הטוענים כי גם קפאין וגם חומרים אחרים מעכבים את צריכת הברזל, אך לא הצלחתי למצוא מקורות מהימנים (למשל מלבד דיונים בפורום וגיליונות עובדות כאלה שנערכו על ידי חברה שמוכרת תחליף קפה) ובכל זאת.

אילו חומרים בקפה מעכבים את צריכת הברזל לאיזו כמות, והאם קפה נטול קפאין מועיל יותר מבחינה זו מאשר קפה רגיל?

אחד תשובה:
Anna Zhilkova
2015-04-04 22:24:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

האם קפה מעכב את ספיגת הברזל? נראה שהתשובה חיובית (ראה קישורים והפניות למטה). כך גם תה. שימו לב שזה לא קשור לקפאין, אלא לפוליפנולים, פיטטים שנמצאים בהם. אז התשובה שלי תהיה שגם קפה רגיל וגם קפה נטול קפאין מעכב ברזל, אבל אני לא יודע אם אחד עושה זאת יותר מהשני. כמו כן, אם תוסיף חלב לקפה שלך, זה עשוי להשפיע גם משום שסידן מעכב את ספיגת הברזל.

זה תלוי גם אם זה ברזל המ (בעיקר מבעלי חיים) או ברזל שאינו המ (ממקורות צמחיים, מזון מועשר בברזל). זה משנה אם אתם אוכלים בעיקר דיאטה צמחונית, מכיוון שהצריכה המומלצת לברזל שאינו מכיל את המין היא פי 1.8 בהשוואה לאלו שאוכלים בשר. גיליון עובדות תוסף IronDietary של NIH ערך סקירת ספרות נהדרת על צריכת ברזל. ראה גם CDC.

הפניות

Hurrell RF, Reddy M, Cook JD. עיכוב של ספיגת ברזל שאינה האמנית באדם על ידי משקאות המכילים פוליפנולים. בר ג'יי נוטר. 1999; 81: 289–95.

Layrisse M1, García-Casal MN, Solano L, Barón MA, Arguello F, Llovera D, Ramírez J, Leets I, Tropper E. זמינות ביולוגית של ברזל בבני אדם מארוחות בוקר. מועשר בברזל ביס גליצין, פיטטים ופוליפנולים. J Nutr. 2000 ספטמבר; 130 (9): 2195-9.

Zijp IM1, Korver O, Tijburg LB. השפעת תה וגורמים תזונתיים אחרים על ספיגת הברזל. Crit Rev מזון Sci Nutr. 2000 ספטמבר; 40 (5): 371-98.

תשובה טובה, +1 :-) אבל אני רוצה להוסיף שהמצב קצת יותר מסובך בחלב, מכיוון שבעוד שסידן עלול לפגוע בספיגת ברזל במידה מסוימת, חלבונים מחלב מזרזים חלק מהטאנינים ( כלומר פוליפנולים) ועלולים להפוך אותם פחות זמינים לזרז ברזל. אני לא חושב שיש מחקר ספציפי לגבי זה, אבל המקרה עם הוספת חלב הוא בהחלט לא פשוט כמו שזה אולי נראה בהתחלה.


שאלה ותשובה זו תורגמה אוטומטית מהשפה האנגלית.התוכן המקורי זמין ב- stackexchange, ואנו מודים לו על רישיון cc by-sa 3.0 עליו הוא מופץ.
Loading...