שְׁאֵלָה:
האם צפי עיניים ייעלמו אי פעם?
Marco A.
2015-04-01 01:13:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

על פי ויקיפדיה בנושא מצופי עיניים:

צפים נגרמים לעיתים קרובות מתהליך ההזדקנות הרגיל ובדרך כלל ייעלמו כאשר המוח לומד להתעלם מהם.

גם אם זה יכול להיות המקרה לצפים קטנים מאוד, מה לגבי גדולים יותר שלא ניתן "להסתיר" את החזון שלנו (אך יתכן והתרחקו מהנקודה בה אנו מסתכלים) ?

האם הם יישארו גלויים או שהם עלולים להיעלם עם הזמן? לא מצאתי מקורות אמינים או הסכמה על גורלם.

<תגובה נמחקה> נא לא לענות בתגובות.
שתיים תשובות:
#1
+7
kenorb
2015-04-02 22:05:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

באופן כללי כל חומר תאי בתוך הזגוגית עלול לגרום לצפים בעיניים, למשל כדוריות דם אדומות כתוצאה מדימום ותאי דם לבנים כתוצאה מזיהום או דלקת. אז הסיבה לכך צריכה להיות קבועה תמיד על ידי רופא (רופא עיניים). מצופי עיניים לא תקינים קשורים לדימום בזגוגית מרטינופתיה סוכרתית, קרעים ברשתית, ניתוק רשתית או דרגות ראייה גדולות. אם צפים מלווים בהבזקי אור או אובדן ראייה בצד, פנו לייעוץ רפואי באופן מיידי.

רוב צופי העיניים יורדים / מקטינים את עצמם בעצמם עקב ספיגה בתהליכים הטבעיים בעין. המוח מסתגל גם לצפים, ומלמד את העיניים להיות פחות מודעים להם. עם הגיל כמעט לכולם יש את זה, אבל חלקם מודעים יותר מהאחרים.

אין שיטות בטוחות ומוכחות לריפוי בצורה בטוחה ויעילה כאחד, אולם תרופות נוגדות דלקת מתאימות או אנטיביוטיקה שנקבעו על ידי הרופא יכול להפחית את מספר תאי הדם הלבנים שנגרמים כתוצאה מדלקת הם סוגים שכיחים של חומר תאי הגורם לצפים בעיניים. אף תרופה או טיפות עיניים לא הוכחו כיעילות בטיפול במצופי עיניים.

את הזגוגית עצמה ניתן גם להסיר בניתוח על ידי כריתת חוץ. זה מסיר את הזגוגית האמיתית מהעין, ומסלק את מצופי העיניים בתהליך, אך זה גם מגביר את הסיכון לניתוק רשתית או קטרקט, ולכן יש להשתמש בניתוח כטיפול למצופי עיניים רק במקרים קיצוניים. ישנם הליכי לייזר מסוימים המשמשים גם להיפטר מצופים, אך הם מכילים גם סיכונים.


ישנם אנשי מקצוע בתחום הבריאות הסבורים כי תוספי תזונה מסוימים ואורח חיים (למשל הפחתת מתח) עשויים לעזור להיפטר מהעין. מצופים, כמו גם צמחי מרפא מסוימים, ויטמינים ומוצרים המכילים אודין, הוצגו כיעילים להפחתת מצופי עיניים (אף אחד מאלה לא הוכח כיעיל בניסויים קליניים).

אלה עשויים לכלול ויטמינים נוגדי חמצון, טיפות עיניים של MSM וחומצה היאלורונית כדי לשמור על לחות העין (ראה: כיצד להפחית צפים), לדוגמא:

 • ויטמינים נוגדי חמצון (כמו כורכום, ורד הבר, רכז פרופוליס וגרגרי עוזרד) בשילוב עם ויטמינים אחרים, הוכחו כיעילים לטיפול בניוון מקולרי, אך לא בהפחתת צפים. ( מקור)

 • טיפות עיניים של MSM. MSM, או methylsulfonylmethane (דימתיל סולפון), הוא תוסף תזונה שנמצא בשימוש נרחב, בעיקר לדלקת פרקים. לשימושים שאינם דלקת פרקים, לעומת זאת, מחקרים מראים תוצאות מפוקפקות בלבד. ( מקור)

 • גינקו בילובה הוכח כיעיל בהגברת זרימת הדם בעין ומשמש לחולים הסובלים מגלאוקומה. ( מחקר)

 • ליזין הוא מרחיב כלי דם, מה שאומר שהוא מרחיב את כלי הדם, במיוחד בוורידים גדולים. ליזין הוכיח את עצמו כיעיל בהרחבת כלי הדם באזורים מסוימים, אך לא בהכרח בעיניים. ( מחקר)

 • אוכמניות משמשות הן לשיפור הראייה והן להרחבת כלי הדם ( מקור). יש צורך בבדיקות נוספות כדי לבחון את יעילות האוכמניות בטיפול במצפים.

חומרים מזינים החשובים בניהול מצופי עיניים על פי NaturalEyeCare:

 • חומצה היאלורונית

  חומצה היאלורונית (hyaluronan) היא מולקולה גדולה שנמצאת בג'ל הזגוגית, שלדעתו תורמת לאיכותה דמוית ג'ל ועשויה תומך גם ברקמת חיבור קשורה. במקום אחר בגוף הוא נמצא בנוזל דמוי ג'ל שמשמן מפרקים והוא מרכיב בתהליך ריפוי הרקמות. ככל שאנו מתבגרים, כמות ההיאלורונן בגוף פוחתת.

  חומצה היאלורונית הוכחה כיעילה בסיוע להחלמת העיניים לאחר ניתוח קטרקט. ( מקור)

 • גלוקוזאם סולפט

  גלוקוזאמין סולפט מסייע בשמירה על שלמות רקמת החיבור. ישנם צפים הנגרמים כתוצאה מהתפרקות רירית שק הזגוגית. מזין זה עשוי לעזור בהאטת השפעת ההזדקנות הטבעית על זגוגית הזגוגית. אנשים רבים הבחינו בעלייה במסננים כאשר יש להם הפרעות במפרקים העלולים להיות קשורים לדלקת כרונית, מערכתית והשפעתה על בריאות העיניים.

 • ויטמין C

  ויטמין C הוא נוגד חמצון רב עוצמה החיוני לבריאות העין הכללית. מכיוון שמצופים הם לעיתים קרובות תוצאה של קרעים / ניתוקי זגוגית ו / או גוש של הזגוגית עקב הזדקנות, ויטמין C ממלא תפקיד במחזור הדם והלימפה, חיסול פסולת ותמיכה ברקמת החיבור. זה עשוי למלא תפקיד בתמיכה בגוף בפירוק מצופי עיניים. למידע נוסף על תפקידו של ויטמין C בגוף.

 • L-methionine

  חומצת אמינו זו יכולה לסייע בהסרה של מתכות כבדות ורעלים שיכולים לתרום למחלות עיניים. למתיונין יש תפקיד בסינתזה של הגוף של ציסטאין וטאורין, שתי חומצות אמינו חשובות נוספות לבריאות הראייה.

 • אינוזיטול

  אינוזיטול הפחמימות ממלא תפקיד במתן רמות סידן בקרום התא ובתוך כל תא, אשר בתורו ממלא תפקיד בהגנה על הזגוגית.

 • סידן

  סידן תומך ברקמת חיבור בריאה של העין ובכל הגוף. חוקרים מצאו כי רמות נמוכות של סידן (ביחס לזרחן) קשורות לעלייה בצפים.

 • אבץ, נחושת & כרום

  לאבץ יש מאפיינים נוגדי חמצון. זה ממלא תפקיד מרכזי בהבאת ויטמין A מהכבד לרשתית העוזר לוויטמין A ליצור פיגמנט מגן הנקרא מלנין. אבץ מסייע גם לתמיכה בבריאותם של נימים זעירים בעין, החיוניים להזנת הרשתית ורקמת החיבור הקשורה אליה. אבץ ונחושת, באיזון, מסייעים לתמיכה במאזן חומצות תקין בגוף, אשר בתורו מסייע עשוי לסייע במניעת פיתוח של צפים חדשים. כרום עשוי לסייע בהגבלת קוצר ראייה, גורם סיכון לצופי עיניים. לכרום יש גם תפקיד במאזן הסוכר בגוף.


ראה גם:

#2
+2
Boris Mocialov
2015-04-01 02:06:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

המקור אינו מספר במפורש את הסיפור ארוך הטווח, אך אני מניח שמכיוון שחלקיקים אלה הם חומר ממשי בתוך עינך (עקב תהליך ההזדקנות כפי שגופך מתפזר לאט), אז הם לא יתמוססו עם הזמן וגם לא להשאיר את כדור העין.

מבחינה לוגית, הם עשויים להיצמד לקיר של כדור עין או משהו דומה. אין זה סביר שהחלקיקים החדשים יתרחשו לעיתים קרובות מאוד. אבל זה רק ניחוש מושכל המבוסס על המקור (TED-Ed): https://www.youtube.com/watch?v=Y6e_m9iq-4Qשאלה ותשובה זו תורגמה אוטומטית מהשפה האנגלית.התוכן המקורי זמין ב- stackexchange, ואנו מודים לו על רישיון cc by-sa 3.0 עליו הוא מופץ.
Loading...